MAGYAR NEMZETI HELYNÉVTÁR PROGRAM
mnhlogo

HÍREK

Az MNHP munkatársainak konferenciaszereplése
2024-11-08
Sikerrel szerepelt a Magyar Nemzeti Helynévtár Program két munkatársa a november 7–8. között Vilniusban megrendezett 5th International Scientific Aleksandras Vanagas’ Conference – “Language and Culture Dialogue in 21st Century Onomastics” konferencián. Bárth János Place Names and Dialects Based on the Experiences of the Fieldwork of the Hungarian National Toponym Registry Programme, Wendl Dávid Sustaining Linguistic and Cultural Heritage: Collecting and Analyzing Toponyms in the Hungarian National Toponym Registry Program címmel mutatta be előadását. Az előadások diái itt tekinthetők meg.
Bemutatkozás az MTA „Magyar Tudomány Ünnepe 2024” című rendezvényén
2024-11-06
A Magyar Tudományos Akadémia 2024. november 4–30. között rendezte meg a Magyar Tudomány Ünnepe 2024 című országos és határon túli programsorozatát. Ennek keretében került sor a Tudomány a Magyar Nyelvért Nemzeti Program rendezvényére, amelynek Névtani kalandozások a Hortobágyon címet viselő első részében az MNHP hat munkatársa tartott előadást, felvillantva az összegyűjtött helynévanyag tudományos hasznosíthatóságának néhány aspektusát. A program megtekinthető az MTA YouTube-csatornáján. https://www.youtube.com/watch?v=dyjlZ5G5R34
Az MNHP munkatársának konferenciaszereplése
2024-10-25
2024. október 24–25. között Budapesten került megrendezésre az ELTE Nyelvtudományi Doktori Iskola Magyar nyelvészet doktori programjának keretein belül a XX. Félúton Konferencia. A rendezvényen sikerrel szerepelt az MNHP munkatársa, Szalatyán Erzsébet, aki Névkontinuitás-vizsgálatok Máriapócs helyneveinek körében címmel tartotta meg előadását.
Az előadás diái itt tekinthetők meg.
A Magyar Nemzeti Helynévtár szerkesztőbizottságának kibővített online ülése
2024-10-17
A Magyar Nemzeti Helynévtár szerkesztőbizottsága október 17-én kibővített online ülést tartott. A résztvevők áttekintették a névanyag közzétételi folyamatának jelenlegi állását egyrészt a digitális platformon, másrészt a könyvformátumú megjelentetés terén. Megvitatták a további lépéseket, és felmérték a következő év feladatait, lehetőségeit. A soron következő kötetek előkészítésén dolgozó munkatársak rövid tájékoztatást nyújtottak a munkájuk aktuális állásáról és tervezett folyamatáról. Az ülés felvétele itt tekinthető meg.
Alkalmazott Névkutatás 2024 szimpózium
2024-10-14
A Károli Gáspár Református Egyetem Magyar Nyelvtudományi Tanszéke, az ELTE BTK Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézete és a Magyar Nyelvtudományi Társaság szervezésében október 14-én került sor az Alkalmazott Névkutatás 2024 szimpóziumra. A programnak a szekciók mellett egy, az MNHP-hoz kapcsolódó, A helynévgyűjtés módszertani problémái többnyelvű települések esetében című kerekasztal-beszélgetés is része volt. A beszélgetés az alábbi linkre kattintva érhető el. A teljes program itt tekinthető meg.
Nyilvánossá vált a Magyar Nemzeti Helynévtár honlapja
2024-10-01
A Magyar Nemzeti Helynévtár egyrészt digitális adatbázisként, másrészt nyomtatott formában kívánja közzétenni a magyar helyneveket. E munka első eredményeként elkészült és nyilvánossá vált a névtár honlapja, amely itt tekinthető meg. A jelenlegi verzió célja az, hogy a szélesebb tudományos közönség és más érdeklődők számára hozzáférhetővé tegye a magyar helynévkincset. A beérkező anyagokat lektorálást és szerkesztést követően folyamatosan töltjük fel a névtár állományába. Megköszönjük a helynévtár használóinak, ha észrevételeikkel, megjegyzéseikkel hozzájárulnak a honlap fejlesztéséhez, tartalmának javításához. További fejlesztésként a Magyar Nemzeti Helynévtár szakmai verziójának az elkészítésén dolgozunk.
Beszámoló az éves tevékenységről
2024-09-30
Az MNHP Irányító Testülete a Magyar Tudományos Akadémia számára elkészítette és benyújtotta az éves tevékenységéről szóló beszámolót. A beszámoló szövege itt tekinthető meg.
Nyitrai hallgatók továbbképzése a Debreceni Egyetemen
2024-09-27
Szeptember 23–27. között az MNHP központi adatbázisának és szótárának szerkesztéséről és a helynevek helyesírásáról szóló gyakorlatokon vettek részt nyitrai hallgatók, Csobády Csilla doktorandusz vezetésével. A gyakorlatokat Herczeg-Szép Szilvia, Homoki-Mozga Evelin és Porczió Veronika tartották. A hallgatók emellett a saját településekre vonatkozó feldolgozó munkát is végeztek, amelyet Nagy Katalin koordinált. https://www.facebook.com/share/p/AQYcKu7tRJFsvsoL/
Ösztöndíj-támogatás a MNHP munkatársainak
2024-09-27
A MNHP program két munkatársa részesült a 2024/2025. évi Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program támogatásában. E. Nagy Katalin, a program szervezési vezetője Elpusztult középkori települések helynévbokrai a Hortobágyon című pályázatával elnyerte fiatal oktatóknak, kutatóknak járó ösztöndíját. Tallárom Réka Panna, magyar–olasz szakos hallgató pedig a mesterképzés kategóriában A kétnyelvű települések összevető névrendszertani elemzése című pályázatával kapta meg a támogatást. A sikeres pályázathoz gratulálunk, és munkájához további sikereket kívánunk!
Kiadvány- és programbemutató Tiszagyulaházán
2024-09-14
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program a helyi közösség kérésére kiadvány- és programbemutatót tartott Tiszagyulaházán annak alkalmából, hogy elkészült a település helynévtára. A rendezvényen a gyűjteményt összeállító Bódis Mira Mária és Török Eszter, valamint E. Nagy Katalin, a MNHP szervezési vezetője tartott előadást.
Új Kiadvány
Pesty Frigyes Kéziratos Helynévtárából 1864.
Abaúj vármegye
2024-09-05
Megjelent a Pesty Frigyes Kéziratos Helynévtára 1864. Abaúj vármegye című forráskiadvány.
Közzéteszi: Bodnár Tamás. Sorozatszerkesztő: Kis Tamás.
A kötetben való tájékozódást többféle mutató és térképmelléklet segíti.
A kötet itt érhető el.
Elindult a határon túli ösztöndíjas program
2024-08-31
A határon túli együttműködő partnereink, az Erdélyi Múzeum-Egyesület, a Partiumi Keresztény Egyetem és a Fórum Kisebbségkutató Intézet elindították ösztöndíjas programjaikat a munkában részt vevő egyetemi hallgatók számára. Ennek keretében Erdélyben 33 próbagyűjtés és 3 helynévszótár készült el, Szlovákiában pedig 16 próbagyűjtés és 8 helynévszótár.
Előadások nemzetközi névtudományi konferencián, Helsinkiben
2024-08-23
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program kutatóinak népes küldöttsége sikerrel vett részt az ICOS 28. nemzetközi névtudományi kongresszusán (28th International Congress of Onomastic Sciences), amelyet 2024. augusztus 18–23. között Helsinkiben rendeztek meg. A konferencián a Program tizenkét kutatója a következő tizenegy előadással mutatkozott be a konferencián:
Az előadások diasorai az előadás címre kattintva tekinthetők meg.
Előadás Pesty Frigyes helynévgyűjteményéről
2024-07-29
Az 51. Országos Honismereti Akadémián Esztergomban tartott előadást Hoffmann István Pesty Frigyes helynévgyűjtései címmel, amelynek keretében beszélt az 1864-ben létrehozott helynévtárról mint a Magyar Nemzeti Helynévtár előzményéről, és ismertette a Magyar Nemzeti Helynévtár Program célkitűzéseit is.
Az előadás diái itt tekinthetők meg.
Etnikai térképek
2024-07-15
Amint arról korábban beszámoltunk, az MNHP honlapján közzétettük a Kárpát-medence települései magyar etnikumú, ill. anyanyelvű lakosságának aránybeli változását bemutató térképes adatbázist a 19–21. századra vonatkozóan. Demeter Gábor tudományos főmunkatárs és Túri Zoltán egyetemi adjunktus munkája mostanra teljessé vált, és az egész térségre vonatkozóan immár térképes formában is segíti a gyűjtőket.
Az etnikai adatok itt érhetők el.
Együttműködési szerződés a Néprajzi Múzeummal
2024-07-12
A MNHP együttműködési szerződést kötött a Néprajzi Múzeummal, amelynek keretében a múzeum által őrzött, helyneves anyagokat tartalmazó dokumentumok digitális feldolgozására kerül sor. Ennek alapján jelentősen bővíthetővé válik a Magyar Nemzeti Helynévtár adatállománya, a MNHP pedig a feldolgozott forrásokat tartalmazó kiadványokkal gazdagítja a Néprajzi Múzeum gyűjteményeit.
Helynévgyűjtés a kétnyelvű Dusnokon
2024-06-27
Június 24-től 27-ig az ELTE helynévgyűjtői a Bács-Kiskun megyei Dusnokon folytattak terepmunkát. A Vajas-parti település különlegessége, hogy a ráchorvát eredetű lakosság körében még él a kétnyelvűség, amely természetesen a helynévhasználatra is nagy hatást gyakorol. Az interjúk is két nyelven zajlottak annak köszönhetően, hogy a Bárth M. János, Cselovszky Katinka, Kulcsár Virág, Kurucz Réka, Vieland Anna és Wendl Dávid alkotta csapathoz Dudás Előd, az ELTE Szláv filológiai tanszékének oktatója is csatlakozott. A beszélgetéseken kívül terepbejárás, múzeumi adatrögzítés, Szent Iván-napi tűzgyújtás és Bárth János néprajzkutató előadása is színesítette a rövid de gazdag programot. https://www.facebook.com/share/K2prWVFFYwvb1zWS/
Újabb helynévgyűjtők bekapcsolása a programba
2024-06-19
Június 17. és 19. között Dr. Nagy Katalin tartott helynévgyűjtők számára felkészítő tréninget a Debreceni Egyetemen. Két Erdélyből érkező tanárnő meghallgathatta a Bevezetés a helynévkutatásba kurzust tömbösített formában, majd két pécsi hallgatóval kiegészülve történeti forrásfeldolgozást végeztek az általuk kiválasztott településre vonatkozóan. Sikó Nóra Boglárka Gelence, Dr. Zsigmond Júlia Zsobok, Jovánczai Barbara Somogysárd, Kántor Virág Csenge pedig Gomba település helyneveinek összegyűjtésére és feldolgozására vállalkozott. A kurzuson folyó munkát Török Eszter segítette. https://www.facebook.com/share/qrBLTrBxaN77dbcf/
Az MNHP munkatársainak konferenciaszereplése
2024-06-13
Sikerrel szerepelt a 2024. június 13-án az ELTE BTK-n megrendezett Anyanyelvünk évszázadai 10. című konferencián az MNHP négy munkatársa. Wendl Dávid (ELTE) Helynévgyűjtés Moldvában, Birtalan M. Alexandra (Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem) Korond község történeti helynevei, Tallárom Réka (Debreceni Egyetem) Módszertani problémák kétnyelvű helynévrendszerek vizsgálata során, Varga Roberta (Debreceni Egyetem) Névrendszertani összefüggések vizsgálata Sajóivánka helynévanyagában címmel tartotta meg előadását. https://www.facebook.com/share/p/YcLUX8qQvKqRAxc2/
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program geoinformatikai munkarészeinek bemutatása
2024-05-24
A 2024. május 23–24-én a Debreceni Egyetemen megrendezett XV. Térinformatikai Konferencia és Szakkiállítás Tér & adat II. szekciójában mutattuk be a Magyar Nemzeti Helynévtár Program keretében eddig elkészült webtérképeket. A jelenlévők Túri Zoltánnak, a DE Földtudományi Intézete adjunktusánk, az MNHP munkatársának A Magyar Nemzeti Helynévtár Program geoinformatikai munkarészeinek bemutatása című előadását hallgathatták meg. Az előadás diáit itt, az előadás fotóit pedig itt nézheti meg:
Bemutató előadás a helynévtár anyagából Érpatakon
2024-05-21
Vasas Brigitta, a MNHP munkatársa, aki többek között Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Nagykállói járáshoz tartozó Érpatakon folytat helynévgyűjtő munkát, a helybeliek kérésére bemutatót tartott a készülő érpataki helynévszótár anyagából. A kötetlen beszélgetésen 18 helybeli lakos, köztük több adatközlő vett részt. Az előadás zárásaként a névre szóló emléklapokat is megkapták az adatközlők, ekképpen megköszönve nekik azt tudást, amellyel a Magyar Nemzeti Helynévtár anyagát gyarapították. Az eseményen készült képek itt tekinthetők meg:
Interjú az MNHP-ról a Magyar Katolikus Rádióban
2024-05-18
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program munkatársa, Bárth M. János egy órás interjút adott a Magyar Katolikus Rádió Iránytű című műsorában. A beszélgetés során vázolta a helynévgyűjtő munka történetét, bemutatta a program célkitűzéseit. Élményszerű példákkal illusztrálta a munka legfontosabb állomásait, és szólt arról is, hogy milyen formákban valósul meg a Magyar Nemzeti Helynévtár. Az interjú itt hallgatható meg. https://www.katolikusradio.hu/musoraink/adas/1/645376
Az MNH bemutatkozása az MTA konferenciáján
2024-05-13
2024. május 13-án a Magyar Tudományos Akadémia által megrendezett konferencián mutatkoztak be az MTA Nemzeti Kutatási Programok bölcsészettudományi alprogramjai. Az eseményen a Magyar Nemzeti Helynévtár Program keretein belül készülő Magyar Nemzeti Helynévtárat három előadással három aspektusból mutattuk be. A jelenlévők Hoffmann István A Magyar Nemzeti helynévtár mint kutatási program, Rácz Anita A Magyar Nemzeti Helynévtár mint digitális adatbázis, Tóth Valéria A Magyar Nemzeti Helynévtár mint kiadványsorozat című előadását hallgathatták meg.
Az előadások a következő linken megtekinthetők: https://www.youtube.com/watch?v=s0nUjKLdMkw
Próbafüzetek a Magyar Nemzeti Helynévtár anyagából
2024-05-13
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program konferencia keretében mutatkozott be az MTA közgyűlési programjainak részeként. Ez alkalomból a Magyar Nemzeti Helynévtár anyagából négy település helynévanyagát mintapéldányok formájában mutattuk be:
Bódis Mira Mária – Török Eszter Tiszagyulaháza helynevei Link
Szép Szilvia Újtikos helynevei Link
Szalatyán Erzsébet Görbeháza helynevei Link
Vékony Vivien Polgár helynevei Link
A mintapéldányok abban a formában közlik az egyes települések helynévszótárait, ahogyan azt a térségi helynévkötetekben megjelentetni tervezzük. A szótárak online változatait ettől némileg eltérő módon – a módszertani segédletekben korábban jelzett elveknek megfelelően – jelentetjük meg.
Helynévgyűjtés Moldvában, Csángóföldön
2024-05-09
Elsőéves ELTE-s magyar szakos hallgatók csatlakoztak egy rendhagyó helynévgyűjtéshez Moldvában. A hatalmas távolság és a szokatlan körülmények ellenére nagy sikerrel zárult a Szabó T. Attila és Halász Péter munkásságán alapuló magyarfalusi gyűjtés. Az 1940-es és 1981-es gyűjtés anyagával való összevetésben a 2024-es eredmények a magyar nyelv, a csángó nyelvjárás, a moldvai helynévkincs velünk élő történetébe, múltjába engednek betekintést. A gyűjtés körülményeiről, sajátosságairól, módszertani és emberi tapasztalatairól, eredményeiről részletesen az idei Anyanyelvünk Évszázadai konferencián (június 13–14-én az ELTE-n) számol be Wendl Dávid. https://www.facebook.com/share/h1NE8eGMmE17rUbh/
Megalakult a Magyar Nemzeti Helynévtár szerkesztőbizottsága
2024-05-02
Megalakult, és 2024. május 2-án megtartotta első ülését a Magyar Nemzeti Helynévtár szerkesztőbizottsága. A szerkesztőbizottság tagjait Hoffmann István programvezető kérte fel, aki a bizottság elnöki feladatát is ellátja. A bizottság összeállítása a szerkesztési feladatok és a területi szempontok figyelembevételével történt meg.
A szerkesztőbizottság tagjai: Bába Barbara (Debreceni Egyetem), Bárth János (Eötvös Loránd Tudományegyetem), Csomortáni Magdolna (Babeş-Bolyai Tudományegyetem), Győrffy Erzsébet (Debreceni Egyetem), Hoffmann István (Debreceni Egyetem, a bizottság elnöke), Kenyhercz Róbert (Debreceni Református Hittudományi Egyetem), Kocán Béla (Magyar Nemzeti Helynévtár Program), Nagy Katalin (Debreceni Egyetem), Porczió Veronika (Magyar Nemzeti Helynévtár Program, technikai szerkesztő), Rácz Anita (Debreceni Egyetem), Reszegi Katalin (Debreceni Egyetem), Szilágy-Varga Zsuzsa (Partiumi Keresztény Egyetem), Tóth Valéria (Debreceni Egyetem), Török Tamás (Selye János Egyetem).
A szerkesztőbizottság 2024. május 2-án megtartotta első ülését, amelyen áttekintette a Magyar Nemzeti Helynévtár online, illetve könyvváltozatának szerkesztési elveit, megjelenési formájának kérdéseit, és véglegesítette a sorozat első mintapéldányait, amelyet 2024. május 13-án mutatunk be az MTA közgyűlési konferenciája keretében.
Meghívó programbemutatóra
2024-04-19
Örömmel jelezzük, hogy a Magyar Nemzeti helynévtár Program a Magyar Tudományos Akadémiai közgyűlési rendezvényeinek keretében 2024. május 13-án programbemutatót tart. A részletes program itt tekinthető meg. A rendezvényre minden érdeklődőt tisztelettel meghívunk és szeretettel várunk, akár személyes, akár online részvétellel. https://tinyurl.com/3k64et9p
Új Kiadvány
Pesty Frigyes Kéziratos Helynévtárából 1864.
Zemplén vármegye I–II.
2024-04-15
Megjelent a Pesty Frigyes Kéziratos Helynévtára 1864. Zemplén vármegye I–II. című forráskiadvány.
Közzéteszi: †Mizser Lajos és Sebestyén Zsolt. Sorozatszerkesztő: Kis Tamás.
Az MNHP keretében megjelenő sorozat negyedik darabjaként kiadott kötet Mizser Lajos hagyatékának felhasználásával készült. A kötetben való tájékozódást többféle mutató és térképmelléklet segíti.
A kötet itt érhető el.
Előadás a helynevek tudományos hasznáról
2024-04-09
Ajkán, a Bródy Imre Gimnáziumban az MTA Alumni Programja keretében a helynevek tudományos hasznáról tartott előadást Hoffmann István, és ennek keretében tájékoztatást adott a Magyar Nemzeti Helynévtár Programról is.
Új munkatárs a programban
2024-04-08
A MNHP munkájában teljes állású tudományos munkatársként vesz részt a továbbiakban Dr. Kenyhercz Róbert, akinek feladata főképpen a történeti, levéltári források feltárása és a gyűjtőmunkához való előkészítése.
Helynévgyűjtők felkészítő tréningje a Selye János Egyetemen
2024-04-04
Sikeresen lezajlott az első, gyűjtőket felkészítő tréning a komáromi Selye János Egyetemen. A képzés keretében tizenöt leendő gyűjtő hallgatta meg Török Tamás és Illés Attila elméleti és gyakorlati tárgyú előadásait. A felkészítésen résztvevők a közeljövőben csallóközi és Ipoly-menti településeken terveznek helynévgyűjtést. Képek: kép1 kép2 kép3
Könyv a partiumi helynevekről
2024-03-25
Megjelent Szilágyi-Varga Zsuzsának, a MNHP munkatársának Helynév-szociológiai vizsgálatok a Partiumban c. könyve, amely doktori értekezésének eredményeit teszi publikussá. A munka elektronikus formában itt olvasható.
Műhelytalálkozó a Debreceni Egyetemen
2024-02-23
2024. február 19–23. között került megrendezésre a Babeş-Bolyai Tudományegyetem, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem, a Partiumi Keresztény Egyetem, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a Pécsi Tudományegyetem hallgatóinak debreceni műhelytalálkozója, a Debreceni Egyetem Magyar Nyelvtudományi Tanszékén.
A résztvevők a kutatásuk középpontjában álló településre irányuló forrásfeldolgozással (többek között térképes források, történelmi földrajzi monográfiák adatainak rögzítésével), valamint élőnyelvi gyűjtések elméleti és módszertani kérdéseivel foglalkoztak. A munkálatokat Herczeg-Szép Szilvia, Porczió Veronika és Vékony Vivien koordinálta.
Köszönjük mindenkinek a rendkívül eredményes és jó hangulatban telt munkát! Reméljük, hamarosan újra találkozunk!
Az eseményről készült fotók a Program Facebook oldalán megtekinthetők: https://www.facebook.com/share/nG8v4x2J77Qn6ZFE/
Új munkatárs a programban
2024-02-20
A MNHP munkájában teljes állású tudományos munkatársként vesz részt a továbbiakban Rasztovác Henrietta, aki elsősorban a Vajdaságban végez kutatómunkát. Jelenleg Kishegyes településen folytat helynévgyűjtést.
A Programtanács átalakulása
2024-01-02
Átalakult a Magyar Nemzeti Helynévtár Program kutatóinak hat képviselőjéből álló Programtanácsa. Tagjait – a Program szabályzata szerint az Akadémiai Tanácsadó Testülettel, valamint az Irányító Testülettel való egyeztetést követően – a programvezető bízza meg két év időtartamra. A Programtanács tagjai 2024–2025 között: dr. Illés Attila, dr. Kocán Béla, dr. Sebestyén Zsolt, dr. Szilágyi-Varga Zsuzsa, Vasas Brigitta, Wendl Dávid.
Csatlakozott az MNHP-hoz a marosvásárhelyi Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem
2023-12-18
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karának Alkalmazott Nyelvészeti Tanszéke csatlakozott a Magyar Nemzeti Helynévtár Programban részt vevő intézmények sorához. Az intézményi koordinátor Fazakas Noémi, tanszékvezető.
Évértékelő megbeszélés
2023-12-16
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program 2023. december 18-án online évértékelő megbeszélést tartott, amelyen negyvenöten vettek részt. Hoffmann István programvezető tájékoztatta a program résztvevőit a 2023-ban elvégzett munkáról, és vázolta a 2024. év legfontosabb feladatait. https://youtu.be/cWDRIqmw9js?si=oMY-gmoA7U176-qh
Előadások Marosvásárhelyen
2023-12-08
A december 7-én Kolozsváron megtartott módszertani szemináriumot a következő napon megtartottuk a marosvásárhelyi Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen is, amelyen egyetemi hallgatók, oktatók és kutatók vettek részt. Az egyetem Alkalmazott Nyelvészeti Tanszéke kifejezte szándékát a programhoz való csatlakozásra.
Módszertani konferencia Kolozsváron
2023-12-07
Az Erdélyi Múzeum-Egyesület mint a Magyar Nemzeti Helynévtár Programmal együttműködő tudományos intézmény Módszertani problémák a Magyar Nemzeti Helynévtár fejlesztésében címmel módszertani szemináriumot szervezett a program erdélyi résztvevői számára. Ennek keretében az alábbi előadások hangzottak el:
Hoffmann István, Miért van szükség magyar helynévtárra?
Rácz Anita, Hálózatépítési feladatok a Magyar Nemzeti Helynévtár Programban
Nagy Katalin, Az élőnyelvi és a történeti helynévanyag gyűjtésének módszertani problémái
Bába Barbara, Helynévi adatbázis-építés és szótárírás
Tóth Valéria, A helynevek tudományos hasznosítása
Az előadásokat követően élénk eszmecserére került sor. https://tinyurl.com/modszertani-konferencia
Szerződéskötés a Partiumi Keresztény Egyetem Területi Kutatások Intézetével
2023-12-01
A MNHP együttműködési szerződést kötött a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem Területi Kutatások Intézetével a Magyar Nemzeti Helynévtár létrehozásában való részvételről. A szerződést a Partiumi Keresztény Egyetem részéről Pálfi József rektor, a Debreceni Egyetem részéről Szilvássy Zoltán rektor írta alá.
A MNHP munkatársa elnyerte a Nemzeti felsőoktatási ösztöndíjat
2023-11-28
Tallárom Réka Panna, a Debreceni Egyetem magyar-olasz szakos hallgatója elnyerte a 2023/2024. évi Nemzeti felsőoktatási ösztöndíjat a Magyar Nemzeti Helynévtár Programhoz kapcsolódó Kétnyelvű települések összevető névrendszertani vizsgálata című pályázatával. A sikeres pályázathoz gratulálunk, és munkájához további sikereket kívánunk! https://tinyurl.com/2s3mpc7d
A MNHP munkatársa eredményesen szerepelt a Honismereti Pályázaton
2023-11-14
Szalók Balázs Dávid, a Debreceni Egyetem magyar-etika szakos hallgatója a Bihar megye kutatására kiírt Honismereti pályázaton Elpusztult középkori települések továbbélése Nagyszalonta helynévanyagában című dolgozatával I. helyezést ért el.
Gratulálunk ifjú kollégánknak, és munkájához további sikereket kívánunk! https://tinyurl.com/3b8meh73
Könyvbemutató Nagyváradon
2023-11-10
A Partiumi Keresztény Egyetemen megrendezett VI. Partium-konferencia keretében a rendezők felkérésére a térséget érintő kiadványokat mutatott be Tóth Valéria és Hoffmann István. A bemutatón két, a Partium helyneveit tárgyaló történeti-etimológiai szótárról (Rácz Anita, A régi Bihar vármegye településneveinek történeti-etimológiai szótára. Partium Kiadó, Nagyvárad, 2022 és Kocán Béla, A régi Ugocsa vármegye helyneveinek történeti-etimológiai szótára. Debreceni Egyetemi Kiadó, 2022) és Pesty Frigyes helynévtárának három kötetéről (Máramaros vármegye, Kővár vidéke és Kraszna vármegye, Közép-Szolnok vármegye) esett szó. https://tinyurl.com/mw8zudhu
Bibliográfia térképen
2023-10-19
A MNHP honlapján korábban közzétett, települések szerint elrendezett forrásbibliográfiát térképen is megjeleníthetővé tettük, ezzel is megkönnyítve az egyes településeken folytatott forrásfeltáró munkát. A térképes adatbázist Túri Zoltán és Varga Imre készítette, a bibliográfiai adatok folyamatos bővítését Hlavacska Edit végzi. A térképi megjelenítések térségek szerint haladva folyamatosan kerülnek fel a honlapra.
A bibliográfia térképes megjelenítése itt érhető el.
A MNHP 1. műhelytalálkozója
2023-10-12
A program tudományos műhelytalálkozó-sorozatot indított útjára: a Magyar Nemzeti Helynévtár Program 1. Műhelytalálkozójára 2023. október 10–11-én Síkfőkúton került sor. A tanácskozáson a kétnyelvű települések helynévrendszereinek problémája állt a középpontban. Az előadások áttekintették a magyarországi szlovák és horvát névközösségek nyelvi helyzetét, illetőleg a romániai, szlovákiai és kárpátaljai magyarok lakta települések névtani viszonyait. Emellett a helynévgyűjtés és -feldolgozás módszertani kérdései is terítékre kerültek.
A műhelytalálkozó programja itt olvasható. https://www.facebook.com/media/set/?vanity=100088497340788&set=a.313135884979654
Új Kiadvány
Pesty Frigyes Kéziratos Helynévtárából 1864.
Közép-Szolnok vármegye
2023-10-05
Megjelent a Pesty Frigyes Kéziratos Helynévtára 1864: Közép-Szolnok vármegye c. forráskiadvány.
Közzéteszi: †Mizser Lajos és Sebestyén Zsolt. Sorozatszerkesztő: Kis Tamás
A MNHP keretében megjelenő sorozat harmadik darabjaként kiadott kötet Mizser Lajos hagyatékának felhasználásával készült. A kötetben való tájékozódást többféle mutató és térképmelléklet segíti.
A kötet itt érhető el.
Etnikai adatok
2023-09-30
A MNHP honlapján a Kárpát-medence települései magyar etnikumú, ill. anyanyelvű lakosságának aránybeli változását a 19-21. századra vonatkozóan térképes adatbázisban mutatjuk be. Az adatbázis és az ehhez kapcsolódó térkép Demeter Gábor tudományos főmunkatárs és Túri Zoltán egyetemi adjunktus munkája. Az adatbázis térségek szerinti bontásban a következő hónapokban folyamatosan bővülve jelenik meg. Közzétételével a magyar nyelvű településeknek mint helynévgyűjtő pontoknak a kiválasztását kívánjuk elősegíteni.
Az etnikai adatok itt érhetők el.
Jelentős infrastrukturális fejlesztések
2023-09-20
A MNHP nagy teljesítményű színes másoló-nyomtatót vásárolt, amely elsősorban a gyűjtők számára biztosított térképek előállításában nyújt segítséget, de szkennelési feladatokra is hatékonyan használható. A nagy méretű megjelenítő képernyő pedig az online rendezvények színvonalas megrendezését teszi lehetővé.
Újabb módszertani segédletek
2023-09-01
Jelentősen bővült honlapunkon a Kutatási segédletek menüpontban elérhető módszertani segédletek ismeretköre. Az adatbázis és a szótár szerkesztését segítő útmutatók a korábbiakhoz képest bővebb és attól némileg eltérő szempontokat tartalmaznak. Emellett technikai szerkesztési és helyesírási útmutatót, valamint szótári sablont is közreadunk ezen a helyen. Szótári és adatbázismintaként pedig közöljük Biri település helynévanyagát (Vasas Brigitta munkájaként). A fenti anyagok minden munkatársunk számára hasznos segítséget nyújthatnak.
A segédletek itt érhetők el.
Újabb munkatársak a programban
2023-08-15
A MNHP munkájában teljes állású tudományos munkatársként vesz részt a továbbiakban dr. Kocán Béla, aki elsősorban Veszprém és Fejér megye, valamint az egykori Ugocsa vármegye területén végez kutatómunkát. Részfoglalkozású tudományos munkatársként dolgozik dr. Köteles-Szőke Melinda, aki főképpen a történeti forrásanyag feldolgozásával foglalkozik, és részt vesz a Békés megyei gyűjtés koordinálásában. Wendl Dávid részfoglalkozású ügyvivő-szakértői besorolásban a Kalocsai járás településein végez kutatómunkát.
Szerződéskötés a Fórummal
2023-07-31
A MNHP együttműködési szerződést kötött a Fórum Kisebbségkutató Intézettel, Szlovákia legjelentősebb magyar nyelvű tudományos társaságával a Magyar Nemzeti Helynévtár létrehozásában való részvételről. A szerződést a Fórum részéről Simon Attila elnök, a Debreceni Egyetem részéről Szilvássy Zoltán rektor írta alá.
Szlovákiai kapcsolatok
2023-06-29
Hoffmann István programvezető kapcsolatfelvétel céljából 2023. június 29-én Somorján felkereste a Fórum Kisebbségkutató Intézet vezetőit. Simon Attila igazgatóval és Szarka Krisztina titkárságvezetővel megállapodtak az együttműködés feltételeiben, és előkészítették az ez ügyben megkötendő szerződést.
Hoffmann István felkereste a komáromi Selye János Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékét is, ahol a tanszék oktatói és hallgatói számára tájékoztatást tartott a MNHP célkitűzéseiről és a munkálatok állásáról.
A látogatásról itt olvasható beszámoló.
Hagyományos nyári adatbázis-építő és szócikkíró tábor a Debreceni Egyetemen
2023-06-26
A Debreceni Egyetemen megkezdődött a hagyományos kéthetes nyári adatbázis-építő és szócikkíró tábor. A tábor két turnusban június 26–30. és július 3–7. között kerül megrendezésre a Debreceni Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem hallgatóinak részvételével.
A tábor koordinátora E. Nagy Katalin. A hatékony munkavégzést Herczeg-Szép Szilvia és Porczió Veronika segítik.
A jó hangulatról a Program Facebook oldalán található képek is tanúskodnak. https://www.facebook.com/photo?fbid=224299180529992&set=pcb.224299447196632
MNHP műhelymegbeszélés
2023-06-22
A 2023. június 21. és 23. között Síkfőkúton megrendezett 16. Helynévtörténeti szeminárium keretében került sor a MNHP fél napos műhelymegbeszélésére, amelyen Csobády Csilla, Bárth M. János és Szilágyi-Varga Zsuzsa tartott előadást. A megbeszélés középpontjában a helynévgyűjtés és -feldolgozás problémái álltak.
A szeminárium programja itt olvasható. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.312603191699590&type=3
Változások a Bevezetés a helynévkutatásba szövegében
2023-06-20
A program keretében megjelent E. Nagy Katalin – Szilágyi-Varga Zsuzsa – Kis Tamás Bevezetés a helynévkutatásba c. online tanagyag alábbi két fejezetének szövege – az eddigi tapasztalatok alapján – némileg módosult és bővült:
10. A Magyar Nemzeti Helynévtár adatbázisának építése
11. Helynévszótárak készítése

Kérjük munkatársainkat, hogy további munkájuk során a tananyagban megjelölt szempontokat vegyék figyelembe.
Új kiadvány
Pesty Frigyes Kéziratos Helynévtára 1864:
Kővár vidéke, Kraszna vármegye
2023-06-18

Pesty Frigyes Kéziratos Helynévtára 1864: Kővár vidéke, Kraszna vármegye
Közzéteszi: Kővár vidéke: †Mizser Lajos, Sebestyén Zsolt, Kraszna vármegye: †Mizser Lajos, Sebestyén Zsolt, Kovács András
Sorozatszerkesztő: Kis Tamás

Az MNHP keretében megjelenő sorozat második darabjaként elkészült kötet – amely Mizser Lajos hagyatékának felhasználásával készült – két kisebb, a Partium területén lévő közigazgatási egység településeinek anyagát adja közre. A kötetben való tájékozódást többféle mutató és térképmelléklet segíti.

A kötet ezen a linken érhető el: https://mnhp.unideb.hu/kiadvanyok/pesty/pesty_kovar-kraszna.pdf
MTA-kinevezések
2023-06-16
A Magyar Tudományos Akadémián az elmúlt hetekben zajlottak le a különböző testületekben a tisztújítások. Örömmel tudatjuk, hogy ennek során Hoffmann István professzor urat az MTA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya elnökhelyettesévé, az MTA Doktori Tanácsa pedig társelnökévé választotta. Munkájához, e fontos feladatok ellátásához sok sikert kívánunk!
Az MNHP hallgató munkatársainak konferencia szereplése
2023-06-14
Sikerrel szerepelt a 2023. június 14-én az ELTE BTK-n megrendezett Anyanyelvünk évszázadai 9. című konferencián az MNHP három egyetemi hallgató munkatársa. Rasztovác Henrietta és Varga Éva (Újvidéki Egyetem) Kishegyes és Temerin helyneveinek keletkezéstörténeti elemzése a Hoffmann-féle modell alapján, Végh Darinka (Debreceni Egyetem) A halomnevek nyelvészeti szempontú vizsgálata Nádudvar településének helynévanyagában címmel tartotta meg előadását.
Szerződéskötés az EME-vel
2023-06-13
A MNHP együttműködési szerződést kötött az Erdélyi Múzeum-Egyesülettel, Erdély legrégebbi és legtekintélyesebb tudományos társaságával a Magyar Nemzeti Helynévtár létrehozásában való részvételről. A szerződést az EME részéről Bitay Enikő elnök, az MTA külső tagja, a Debreceni Egyetem részéről Szilvássy Zoltán rektor írta alá.
Megbeszélés az MNHP aktuális helyzetéről
2023-06-01
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program 2023. június 1-jén online megbeszélést tartott, amelyen a programtanács tagjai, az intézményi és a térségi koordinátorok, valamint a program által alkalmazott munkatársak közül huszonnyolcan vettek részt. Az Irányító Testület tagjai tájékoztatták a jelenlévőket az MNHP aktuális helyzetéről, illetve a közeljövő legfontosabb feladatairól. https://www.youtube.com/watch?v=eZF2URwHVlc
Az ELTE hallgatóinak helynévgyűjtése a Szabolcs megyei Tiszamogyoróson és Benken
2023-05-25
Az ELTE hallgatói május 25-e és 28-a között a Szabolcs megyei Tiszamogyoróson és Benken végeztek helynévgyűjtő terepmunkát N. Fodor János irányításával. A gyűjtés két csoportban zajlott: Tiszamogyoróson Borissza Emese, Kőszegi Áron, Mákos Boglárka és Jenei Kamilla, Benken Heller Kata, Gömbös Zsófia, Steiner Ildikó alkalmazott nyelvészeti MA-s és Harangozó Réka magyar nyelv és irodalom szakos MA-s hallgató igyekezett az élőnyelvi helynévi adatokat azonosítani a térképen és a határban egyaránt. A terepmunka eredményességéhez a segítőkész adatközlők, a szép környezet és a jó hangulat is hozzájárult. Köszönjük az adatközlők közreműködését és Ésik Árpád tiszamogyorósi polgármester támogatását. A terepmunkát dokumentáló képek a Program Facebook oldalán megtekinthetők: https://www.facebook.com/photo/?fbid=206844562275454&set=pcb.206844868942090
Könyvbemutató a Partiumi Keresztény Egyetemen
2023-05-23
2023. május 23-án a Partiumi Keresztény Egyetemen tartott könyvbemutatón három, a Magyar Nemzeti Helynévtár Programhoz kapcsolódó kötetet mutattak be. Rácz Anita: A régi Bihar vármegye településneveinek történeti-etimológiai szótára (második javított és bővített kiadás, Nagyvárad, 2022), illetve Kocán Béla: A régi Ugocsa vármegye helyneveinek történeti-etimológiai szótára (Debrecen, 2022) című munkáját Tóth Valéria, Pesty Frigyes helynévtára kiadványsorozatának Máramaros vármegye (Debrecen, 2023) című kötetét pedig Hoffmann István mutatta be. Az eseményről itt olvasható híradás: https://www.erdon.ro/helyi-kozelet/2023/05/harmas-konyvbemutato-a-nagyvaradi-partiumi-kereszteny-egyetemen
A Pécsi Egyetem és az Újvidéki Egyetem hallgatóinak debreceni műhelytalálkozója
2023-05-14
2023. május 15–19. között került megrendezésre a Pécsi Egyetem és az Újvidéki Egyetem hallgatóinak debreceni műhelytalálkozója, a Debreceni Egyetem Magyar Nyelvtudományi Tanszékén.

A résztvevők a kutatásuk középpontjában álló településre irányuló forrásfeldolgozással (többek között térképes források, történelmi földrajzi monográfiák adatainak rögzítésével), valamint élőnyelvi gyűjtések elméleti és módszertani kérdéseivel foglalkoztak. A munkálatokat Nagy Katalin és Herczeg-Szép Szilvia koordinálta.

Köszönjük mindenkinek a rendkívül eredményes és jó hangulatban telt munkát! Reméljük, hamarosan újra találkozunk! Az eseményről készült fotók a Program Facebook oldalán megtekinthetők: https://www.facebook.com/photo/?fbid=198140186479225&set=pcb.198140213145889
A debreceni hallgatói helynévgyűjtő munkacsoport I. műhelytalálkozója
2023-05-04
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program keretében a debreceni hallgatói helynévgyűjtő munkacsoport megtartotta első műhelytalálkozóját.
Az eseményre Síkfőkúton, a Soó Rezső Kutatóházban került sor, 2023. május 4–5-én. Köszönjük minden lelkes hallgatónak a részvételt.
A műhelytalálkozó programja itt tekinthető meg.
A jó hangulatról a Program Facebook oldalán megtekinthető képek is tanúskodnak: https://www.facebook.com/photo?fbid=189286550697922&set=pcb.189287094031201
Új munkatárs a programban
2023-05-01
Szűcs Imre távozását követően Varga Imre ügyvivő-szakértő látja el a program informatikusi feladatait. Programtervezőként jelentős szerepe lesz a MNHP honlapjának és a Magyar Nemzeti Helynévtár adatbázisának a fejlesztésében.
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program munkatársai a 36. Országos Tudományos Diákköri Konferencián
2023-04-12
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program munkatársai közül többen szerepeltek a 36. Országos Tudományos Diákköri Konferencián. Nyelvtörténet, névtan és uráli nyelvészet szekcióban Vasas Brigitta Névrendszertani különbségek modern kori névkorpuszok alapján címmel (Küldő intézmény: DE - BTK), Sági Manuéla pedig Helynév-szociológiai kutatások Ikerváron címmel tartott előadást (Küldő intézmény: ELTE - BDPK). Vasas Brigitta dolgozatával 2. helyezést ért el. Gratulálunk ifjú kollégáinknak, és munkájukhoz további sikereket kívánunk.
Németh Dániel doktori védése
2023-04-06
Örömmel tudatjuk, hogy Németh Dániel, a Magyar Nemzeti Helynévtár Program tudományos segédmunkatársa az ELTE Nyelvtudományi Doktori Iskolájában 2023. április 4-én summa cum laude minősítéssel megvédte Három egyházi ének 1676-ig létrejött szövegváltozatainak nyelvtörténeti elemzése című doktori értekezését. Gratulálunk a szép eredményhez, és sok sikert kívánunk kollégánk további munkájához.
Erdélyi tanároknak a MNHP-ról
2023-04-01
Az Anyanyelvápoló Erdélyi Szövetsége 2023. április 1-én rendezte meg a Simonyi Zsigmond helyesírási verseny országos döntőjét Kolozsváron, a Református Kollégiumban. Ez alkalommal szakmai tanácskozásra is sor került, melynek keretében – a Romániai Magyar Pedagógusszövetség meghívására – Tamásné Szabó Csilla, a MNHP erdélyi területi koordinátora ismertette a program célkitűzéseit, bemutatta a szakmai és szervezeti hátterét. Azzal a céllal beszélt az MNHP-ről, hogy az Erdély különböző részeiről érkezett magyartanárok értesüljenek erről a fontos tudományos programról, amelyben – megfelelő szakmai felkészítés után – munkatársként részt vehetnek. Az előadás után akadtak érdeklődők, jelenleg a kapcsolati háló kiépítése folyik a programba belépni vágyókkal. Hasonló előadásokra, ismertetőkre sor fog kerülni Erdély más részeiben is, hogy minél több, jól képzett munkatársat toborozzunk az élőnyelvi gyűjtésekhez és az adatbázisépítéshez. Ugyanakkor egyes magyartanárok segítségünkre lesznek a nyári táborok megszervezésében is, amelynek keretében az egyetemi hallgatókkal együtt élőnyelvi gyűjtést végzünk majd szórványvidékeken. Az eseményről készült kép és bővebb információ itt érhető el: https://www.eme.ro/web/guest/hir/-/tartalom/magyar-nemzeti-helynevtar-program-bemutatasa-448945?fbclid=IwAR1x3VIE_9UqY1b6O0pZntq9GEDcQI1X7zF9hZWxVrrI1yw2B9dwVfyyNVk
Programismertetés az MTA bizottságában
2023-03-24
Az MTA Magyar Nyelvészeti Munkabizottsága 2023. március 24-i ülésén az Akadémia által indított Tudomány a Magyar Nyelvért nemzeti program négy alprogramja mutatkozott be. A Magyar Nemzeti Helynévtár Program célkitűzéseit, eddigi eredményeit Hoffmann István programvezető ismertette. Előadásának diái itt tekinthetők meg.
Pályázati beszámoló elfogadása
2023-03-22
Örömmel tájékoztatjuk a Magyar Nemzeti Helynévtár munkatársait arról, hogy a program beszámolóját a Tudomány a magyar nyelvért Programtanácsának értékelésével egyezően Freund Tamás az MTA elnöke elfogadta és jóváhagyta.
Beszámoló a MNHP első évének tevékenységéről a Névtani Értesítőben
2023-03-16
A Névtani Értesítő 44. számának Műhely rovatában Hoffmann István programvezető tett közzé beszámolót a Magyar Nemzeti Helynévtár Program indulásáról és első évének eredményeiről. Az írás itt olvasható: https://ojs.mtak.hu/index.php/nevtert/article/view/10130/8099
Széchenyi-díjas tudósok 2023-ban
2023-03-14
Magyarország köztársasági elnöke nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából kitüntetéseket adományozott, a Széchenyi-díjat tizenöten vették át a Parlament kupolacsarnokában 2023. március 14-én.
Nagy örömmel gratulálunk a Magyar Nemzeti Helynévtár Program Akadémiai Tanácsadó Testülete tagjainak, Péntek Jánosnak, a kolozsvári egyetem professor emeritusának és Kocsis Károlynak, a Földrajztudományi Intézet igazgató professzorának, akik kiemelkedő tudományos pályájuk elismeréseképpen Széchenyi-díjban részesültek. A további kitüntetettek listája, valamint képek az eseményről itt érhető el https://ng.24.hu/tudomany/2023/03/15/szechenyi-dijas-tudosok-2023-ban/
Újabb munkatárs a programban
2023-03-14
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program alkalmazásába került tudományos segédmunkatársi besorolásban Porczió Veronika, aki a Debreceni Egyetemen 2015-ben szerzett magyar szakos diplomát. Hallgatóként több alkalommal vett részt helynévi adatbázis-építő munkában. Porczió Veronika főképpen a programhoz kapcsolódó technikai szerkesztési feladatokat végzi, de emellett gyűjtőmunkát is folytat a Nyíradonyi járás területén.
Új kiadvány
Pesty Frigyes Kéziratos Helynévtára 1864:
Máramaros vármegye
2023-02-21
Pesty Frigyes Kéziratos Helynévtára 1864: Máramaros vármegye


Közzéteszi: †Mizser Lajos és Sebestyén Zsolt


Sorozatszerkesztő: Kis Tamás


Pesty Frigyes történész, a Magyar Tudományos Akadémia tagja az 1860-as évek elején elhatározta, hogy kísérletet tesz „a haza helyneveinek gyűjtésére és összeírására”. Pesty az országos méretűre tervezett gyűjtés előkészítéséhez 1862-ben fogott hozzá. Elgondolását két nagy tekintélyű tudományos társaság, a Magyar Tudományos Akadémia és az Erdélyi Múzeum-Egyesület is felkarolta. A Pesty Frigyes által elgondolt gyűjtés eredményeként a 19. századi tudományos kutatás értékes anyaghoz jutott. A hatalmas gyűjtemény egészének feldolgozására azonban napjainkig sem futotta a magyar tudomány erejéből. A mai kutatások számára e névtár a korábbiaknál is fontosabbá vált. Leginkább azért, mert 1864 óta nem született egyetlen olyan mű sem, amely a történelmi Magyarország egész területéről egyetlen időmetszetből Pesty gyűjtését akár csak megközelítő bőséggel tett volna közzé helynévi adatokat. Emellett az azóta eltelt 160 év a 19. századi magyar történelemnek is fontos dokumentumává tette e munkát. Ezért született meg a döntés, hogy a Magyar Nemzeti Helynévtár Program keretében hozzáférhetővé tesszük Pesty Frigyes 1864-1865-ben összegyűjtött helynévtárának eddig még kiadatlan részeit. Az első ebben a sorban Máramaros megye anyaga, melynek lejegyzését Mizser Lajos hagyatékát felhasználva, ellenőrizve és kiegészítve Sebestyén Zsolt készítette el. A munkához jelentős segítség volt, hogy az Országos Széchényi Könyvtár a Magyar Nemzeti Helynévtár Program rendelkezésére bocsátotta a Pesty Frigyes helynévtáráról készült mikrofilmek digitalizált változatát. Pesty helynévtárának 27. kötete tartalmazza Máramaros megye anyagát. Ennek megfelelően adják közre a kézirat szövegét. A kötet a felvett települések gyűjtései mellett részletes tárgy- és névmutatót, valamint térképmellékletet tartalmaz. A kötet ezen a linken érhető el: https://mnhp.unideb.hu/kiadvanyok/pesty/pesty_maramaros.pdf

Téli adatbázis-építő tábor a Debreceni Egyetemen
2023-02-06
Február 6–10. és 13–17. között került megrendezésre a már hagyománnyá vált téli adatbázis-épitő tábor. A táborban a Debreceni Egyetem, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola hallgatói vettek részt. Egy rövid elméleti és gyakorlati bevezető után a hallgatók élőnyelvi gyűjtések feldolgozásával, valamint térképes források, történelmi földrajzi monográfiák adatainak rögzítésével foglalkoztak. Köszönjük mindenkinek a rendkívül eredményes és jó hangulatban telt munkát! Reméljük, hamarosan újra találkozunk! A táborról készült fényképeket a Program Facebook oldalán tekinthetik meg. A táborban résztvevő hallgatóink által készített kisfilmet pedig az alábbi linken láthatják. https://youtu.be/41Mn9CLGpWw
Ismeretterjesztő előadás
2023-02-02
2023. február 2-án a veszprémi Vetési Albert Gimnáziumban mintegy kétszáz fős hallgatóság előtt tartott A helynevek tudományos hasznáról címmel előadást a MNHP vezetője, Hoffmann István. Ennek keretében bemutatta az iskola tanárának, dr. Kocán Bélának A régi Ugocsa vármegye helyneveinek történeti-etimológiai szótára c. könyvét, amely az MTA–DE Magyar Nyelv- és Névtörténeti Kutatócsoportjának programja keretében jelent meg. Az eseményről itt olvashat részletesebben: https://vetesigimnazium.hu/index.php/hirarchivum-nav/1668-nyelveszeti-eloadasok-a-vetesiben
Az Akadémiai Tanácsadó Testület és a Programtanács együttes ülése
2023-01-26
2023. január 26-án a Magyar Nemzeti Helynévtár Program Akadémiai Tanácsadó Testülete és Programtanácsa együttes ülést tartott, amelyen megtárgyalták a program 2022. évi tevékenységéről készült jelentést (ennek rövidebb és részletezőbb változata is megtekinthető honlapunkon), valamint 2023. évi programtervét (amely itt olvasható).
A Magyar Nemzeti Helynévtár Programról a Magyar Nemzet hasábjain
2023-01-07
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program céljairól, működéséről és felhasználásáról Hoffmann István, programunk vezetője nyilatkozott. Az interjú itt olvasható: https://magyarnemzet.hu/lugas-rovat/2023/01/a-nem-hivatalosan-adott-helyneveket-is-tartalmazni-fogja-a-magyar-nemzeti-helynevtar
Évértékelő megbeszélés
2022-12-16
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program 2022. december 16-án online évértékelő megbeszélést tartott, amelyen 67-en vettek részt. Az Irányító Testület tagjai tájékoztatták a program résztvevőit a 2022-ben elvégzett munkáról, és vázolták a 2023. év legfontosabb feladatait.
Kihirdette Nemzeti Programjait az MTA
2022-12-01
2022. december 1-jén hivatalosan útjára indultak a Magyar Tudományos Akadémia Nemzeti Programjai, melynek keretében a Tudomány a Magyar Nyelvért Program keretében zajlik a Magyar Nemzeti Helynévtár Program is. Programunk – egyedüli kivételként – azonban már 2022. január 1-jétől megkezdhette működését. A programok megindulásáról itt talál további információkat: https://mta.hu/mta_hirei/elindultak-az-akademia-nemzeti-programjai-112597?fbclid=IwAR3vcvm3hcZV03MUbrbnw36pmLzJIQdnIJF0ZMjC5VlnXjeAPMVJB_mfLjE
Előadás az Erdélyi Múzeum-Egyesület konferenciáján
2022-11-18
Hoffmann István A helynevek mint a Kárpát-medence történetének forrásai – A Magyar Nemzeti Helynévtárról címmel tartott plenáris előadást az Erdélyi Múzeum-Egyesületnek A Magyar Tudomány Napja Erdélyben című konferenciáján, Kolozsváron. A programvezető ígéretes megbeszéléseket folytatott a Magyar Nemzeti Helynévtár Program és az Erdélyi Múzeum- Egyesület együttműködésének lehetőségeiről is. Az EME az ünnepi ülésen Hoffmann Istvánt Gróf Mikó Imre emlékéremmel tüntette ki jelentős kutatói és tudományszervezői tevékenysége, valamint az EME keretében folyó helynévkutató munka támogatásának elismeréséül.
Előadások a Magyar Nemzeti Helynévtárról Újvidéken
2022-11-08
Az Újvidéki Egyetemen megrendezett 30. Egyetemi Nyelvészeti Napokon a Magyar Nemzeti Helynévtár Programmal kapcsolatos három előadás hangzott el. Hoffmann István plenáris előadás keretében A Magyar Nemzeti Helynévtárról címmel mutatta be a program fő törekvéseit. Varga Éva az Újvidéki Egyetem magyar szakos hallgatója gyűjtési tapasztalatairól számolt be Temerin helynevei régen és ma című előadásában. Rasztovác Henrietta, aki ugyancsak az Újvidéki Egyetem magyar szakos hallgatója, a helynévkutatásban alkalmazható újabb módszerekről beszélt Helynévi adatok gyűjtése hagyományos módszerrel és az internetben rejlő lehetőségek címmel.
Online tankönyv kezdő névkutatóknak: Bevezetés a helynévkutatásba
2022-10-10
Megjelent a Bevezetés a helynévkutatásba című online tankönyv, amely kettős feladatot vállal magára: egyrészt segíteni kívánja az egyetemeken magyar nyelven folyó névtani képzést; másrészt pedig gyakorlati ismereteket is szeretne nyújtani azok számára, akik részt kívánnak venni a Magyar Tudományos Akadémia által támogatott Magyar Nemzeti Helynévtár Program-ban. A tankönyv az alábbi linken érhető el: https://mnytud.arts.unideb.hu/bevhnkut/
Megjelent A magyar helynevek története c. online tankönyv
2022-10-10
A tudományos igényű magyar névkutatás másfél évszázados múltja alatt tudós generációk munkája révén a magyar helynevek egyes részproblémáiról hatalmas mennyiségű ismeretanyag halmozódott föl. A Magyar helynevek története című online tankönyv szerzői egyfelől ezek szintetizálását igyekeznek elvégezni. A sokféle tudásanyagot a funkcionális nyelvszemlélet alapelveit és módszereit alkalmazva foglalják koherens egységbe. A tankönyv névelméleti fejezetet is tartalmaz, amely a szerzőknek a helynevek keletkezésével és változásával kapcsolatos alapvető nézeteit, névelméleti megfontolásait, valamint azt az elméleti keretet mutatja be, amelynek alapján a munka a nevek rendszerét és történetét tárgyalja. A tankönyv az alábbi linken érhető el: https://mnytud.arts.unideb.hu/mhntort/
Kerekasztal-beszélgetésen a helynévgyűjtő munkáról
2022-10-10
Az Alkalmazott Névkutatás 2022 c. konferencia keretében Budapesten kerekasztal-beszélgetést szerveztek azon hallgatók részvételével, akik Kalocsa környéki településeken, illetve Háromhután végeztek gyűjtőmunkát. Az eszmecsere fő célja az élőnyelvi gyűjtés során szerzett módszertani tapasztalatok megosztása volt.
Hallgatói workshop
2022-09-09
Online hallgatói workshopot tartottunk, amelyen több felsőoktatási intézmény (a Pannon Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem és a Debreceni Egyetem) képviseletében összesen húsz fő vett részt. A megbeszélésen a nyár folyamán végzett egyéni és csoportos helynévgyűjtő terepmunka általános tapasztalatait vitattuk meg.
Újabb munkatársak alkalmazása
2022-09-01
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program részfoglalkozású tudományos munkatársként alkalmazza Szilágyi-Varga Zsuzsát, aki a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen szerzett magyar nyelv és irodalom szakos diplomát, majd a Debreceni Egyetem magyar nyelvészeti programjának keretében PhD fokozatot szerzett. A Partiumi Keresztény Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének tanársegéde. Szilágyi-Varga Zsuzsa feladata a romániai bihari térség helynévanyagának összegyűjtése, ill. a gyűjtőmunka irányítása. Emellett a PKE-n ellátja a koordinátori feladatot is. A program tudományos segédmunkatársként alkalmazza Hankusz Évát, aki a DE-n szerzett magyar nyelv és irodalom szakos diplomát, s ugyanitt elvégezte a doktori képzést is a magyar nyelvészeti program keretében. Jelenleg PhD dolgozatának védése előtt áll. Hankusz Éva feladata a romániai szatmári térség helynévanyagának összegyűjtése, ill. a gyűjtőmunka irányítása.
Gyűjtőút Háromhután
2022-08-19
2022. augusztus 15–18. Bába Barbara 3 hallgató (Bagdi Zsuzsanna, Tallárom Réka, Vasas Brigitta) részvételével módszertani célú gyűjtőutat szervezett a BAZ megyei Háromhután. A településre vonatkozó történeti forrásanyag feldolgozását követően négy napon át folytattak élőnyelvi gyűjtést.
Helynévgyűjtés Kalocsa környékén
2022-06-26
2022. június 20–25. Módszertani célú gyűjtőexpedíciót szervezett Budapestről Bárth János 9 hallgató (Balogh Roland József, Cselovszky Katinka, Czirfusz Viktória, Kulcsár Virág, Ragályi-Sártory Fruzsina, Szabó Anna, Tóth Nikolett, Török Sára, Wendl Dávid) részvételével a Kalocsa környéki falvakba. Az egy hetes rendezvényen Géderlak, Uszód, Ordas, Fajsz, Öregcsertő, Szakmár, Homokmégy településeken végeztek élőnyelvi gyűjtést, és a kalocsai Viski Károly múzeumban, illetve a homokmégyi Romsics-szálláson előadásokat hallgatva ismerkedtek meg a régió néprajzi-történeti-nyelvi sajátosságaival. A közös gyűjtés a tapasztalatok összegzésével, megbeszélésével zárult, majd a résztvevők közül többen a nyár folyamán egyéni gyűjtőutakkal egészítették ki adataikat a települések helynévanyagából.
15. Helynévtörténeti Szeminárium
2022-06-17
2022. június 15–16. A 15. Helynévtörténeti Szeminárium keretében a résztvevők műhelymegbeszélést tartottak a Magyar Nemzeti Helynévtár Programról. Emellett a program néhány résztvevője (Németh Dániel, Bagdi Zsuzsanna, Tallárom Réka és Vasas Brigitta) előadás formájában is beszámolt munkájáról.
Adatbázis-építő tábor
2022-06-13
2022. június 7. és július 1. között három turnusban adatbázis-építő tábort szerveztünk, összesen harmincegy hallgató részvételével. A tábor munkálatait Katona Csilla, E. Nagy Katalin és Szép Szilvia koordinálta. A hallgatók egyrészt egyéni, a választott településükre irányuló munkát végeztek, ami a kéziratos források feldolgozását, az élőnyelvi gyűjtőmunka és a levéltári adatfeltáró munka megtervezését, a gyűjtők meglévő adatállományainak beillesztését jelentette a MNHP mezőszerkezetébe. A hallgatók ezen kívül közösségi munkában is részt vettek, amelynek során Kálnási Árpád és Jakab László 1987-es A Nyírbátori járás földrajzi nevei című kötetére irányuló feldolgozó munkát végeztek.
Részvétel az 5. Partium-konferencián
2022-05-20
Az 5. Partium-konferencián, a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen május 20-án a Magyar Nemzeti Helynévtár Programhoz kapcsolódóan Rácz Anita (Helynévtörténeti adalékok Bihar vármegye korai településtörténetéhez címmel) plenáris előadást, Tóth Valéria (A Magyar Nemzeti Helynévtár Program címmel), Hoffmann István (Helynévgyűjtés a Magyar Nemzeti Helynévtár program keretében a Partium térségében címmel) és Hankusz Éva (Határnevek összevető vizsgálata a szatmári térségben címmel) szekcióelőadást tartott.
Népszerűsítő videófilm
2022-05-05
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program minél szélesebb körben való megismertetése és népszerűsítése végett rövid videófilm készült, amelynek technikai munkálatait Gacsályi Gábor végezte. A videófilm megtekinthető a következő linken:
Előadás az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen
2022-04-25
Hoffmann István, a Magyar Nemzeti Helynévtár Program vezetője az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen a Magyar Nemzeti Helynévtár Programról 2022. április 25-én előadást tartott.
Megérkezett Pesty Frigyes helynévtárának digitalizált kézirata
2022-04-11
Az Országos Széchényi Könyvtár a Magyar Nemzeti Helynévtár Program rendelkezésére bocsátotta Pesty Frigyes 1864-ben összeállított helynévtárának digitalizált változatát, hogy a program a névtár adatait a Magyar Nemzeti Helynévtár adatbázisában felhasználhassa, illetve a gyűjtemény eddig kiadatlan részeit kiadásra előkészítse, megjelentesse. Köszönet érte az Országos Széchényi Könyvtár illetékes vezetőinek!
Újabb munkatársak alkalmazása
2022-04-01
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program alkalmazásába került részfoglalkozású tudományos munkatársi besorolásban Bárth M. János, az ELTE Magyar Nyelvtörténeti, Szociolingvisztikai, Dialektológiai Tanszékének adjunktusa. Feladata az ELTE-n végzett programkoordinátori munka mellett a Bács-Kiskun megyében folyó helynévgyűjtő és -feldolgozó munka irányítása, illetve a megye helynévtárának összeállítása. A Magyar Nemzeti Helynévtár Program tudományos munkatársként alkalmazza Németh Dánielt, aki az ELTE-n szerzett magyar nyelv és irodalom szakos diplomát, s ugyanitt elvégezte a doktori képzést is a magyar nyelvészeti program keretében. Németh Dániel feladata Fejér megye helynévtárának összeállítása.
Tudományos munkatárs alkalmazása
2022-03-16
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program alkalmazásába került tudományos segédmunkatársi besorolásban Szép Szilvia, aki a Debreceni Egyetemen 2015-ben szerzett magyar szakos diplomát. Hallgatóként több alkalommal vett részt helynévi adatbázis-építő munkában. Szép Szilvia főképpen a MNA adatbázisának építését végzi.
Megindul Pesty Frigyes helynévtárának kiadása
2022-02-21
Az Irányító Testület úgy döntött, hogy a Magyar Nemzeti Helynévtár Program keretében hozzáférhetővé teszi Pesty Frigyes 1864-ben összegyűjtött helynévtárának eddig még kiadatlan részeit. E forrás a 19. század leggazdagabb helynévtörténeti dokumentuma a Magyar Királyság csaknem teljes területéről. A kiadási munkálatok irányításával az Irányító Testület Kis Tamást, a Debreceni Egyetem docensét bízta meg.
Együttműködési megállapodások
2022-02-14
A Magyar Nemzeti Helynévtár Programmal való együttműködésről döntött 19 intézmény: hazai és határon túli egyetem magyar nyelvtudományi tanszékei, intézetei, illetve tudományos szervezetek. Az érintett intézmények illetékes vezetői szándéknyilatkozatban jelezték a Magyar Nemzeti Helynévtár Programban való részvételi szándékukat. Az intézmények listája a következő linken tekinthető meg: https://mnhp.unideb.hu/intezmenyek.php
Helynévkurzusok indulása
2022-02-07
Tizenegy hazai és határon túli egyetemen hirdettek meg magyar szakos hallgatók számára kurzusokat a helynévkutatás témaköréből. E kurzusok fontos célja, hogy – alapvetően a Bevezetés a helynévkutatásba című online tananyagra támaszkodva – felkészítse azokat az egyetemi hallgatókat, akik a megfelelő szakmai képzést követően részt vehetnek a Magyar Nemzeti Helynévtár Program helynévgyűjtő programjában. A 2021/2022. tanév tavaszi félévében megtartott kurzusok listáját a következő linken találja: https://mnhp.unideb.hu/oktatas_kurzusok.php
Útjára indult a Bevezetés a helynévkutatásba című online tananyag
2022-02-07
Elkészült és elérhetővé vált a program résztvevői számára a Bevezetés a helynévkutatásba című online tananyag első fejezete. A 12 egységből álló tananyag egyes részei folyamatosan kerülnek fel az online felületre az egyetemi szorgalmi időszak végéig.
A Helynévgyűjtés elmélete és módszerei című szeminárium elindulása
2022-02-07
A Debreceni Egyetemen elindult a Helynévgyűjtés elmélete és módszerei című szeminárium. Az alapozó kurzuson 12 hallgató vett részt.
Adatbázis-építő tábor és hallgatói helynévkutató munkacsoport
2022-02-04
2022. január 24. és február 4. között adatbázis-építő tábort rendeztünk 17 hallgató részvételével. A tábor munkálatait E. Nagy Katalin és Katona Csilla koordinálta. A hallgatók egyrészt Pesty Frigyes helynévgyűjteményének adatbázisba rendezésével foglalkoztak, másrészt az Anjou-kori oklevéltár helynévi adatait rögzítették adatbázisban. A táborral egyidejűleg megalakult a debreceni hallgatói helynévkutató munkacsoport is.
Döntés online tananyag készítéséről
2022-01-09
Az Irányító Testület döntött arról, hogy a Magyar Nemzeti Helynévtár Program leendő munkatársainak szakmai képzését biztosító online tananyagot hoz létre. A Bevezetés a helynévkutatásba című tananyag elkészítésére az Irányító Testület E. Nagy Katalint, az MTA-DE Magyar Nyelv- és Névtörténeti Kutatócsoport tudományos munkatársát, Szilágyi-Varga Zsuzsát, a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem adjunktusát és Kis Tamást, a Debreceni Egyetem docensét kérte fel.
A Magyar Nemzeti Helynévtár Program indulása
2022-01-01
Hosszú évek előkészítő munkáját követően a Magyar Tudományos Akadémia támogatásával útjára indult a Magyar Nemzeti Helynévtár Program, amely a magyar nyelvterület jelenkori és történeti helyneveinek összegyűjtését és dokumentálását tűzte ki célul.
A program célkitűzéseit ismertető tanulmány a Helynévtörténeti Tanulmányok 17. kötetében olvasható.
A programterv részleteiről a linkre kattintva olvashat. https://mnhp.unideb.hu/dokumentumok/programterv.pdf